Frabea

Kvalita není na internetu určitě žádná samozřejmost, a proto ten, kdo ji vyžaduje, nemůže sázet na to, co mu přijde první pod ruku. Pokud to není náš web.

Proč provádět pravidelnou revizi větrací šachty v paneláku

  • 20. 6. 2023
  • Byznys
  • No Comments

Odvětrávání je jednou ze základních položek komfortního bydlení v panelovém domě. Lidé, co tu žijí, využívají těchto i jiných důmyslných stavebních technologií, které tu po sobě zanechali naši předkové z doby výstavby panelových sídlišť za socialismu. Ať už je kritika bývalého režimu jakkoli drtivá, toto je jeden z mnoha pozitivních momentů, co naší společnosti přinesly prospěch. Jinými slovy, kdyby se tehdy panelové domy nestavěly, měli bychom v mnohem vyšší míře rozšířený počet bezdomovců, kteří by se tu možná houfovali po tisících v městských parcích a v zalesněném terénu.

bytový dům

Vraťme se ale ke zmíněným panelovým domům a k jejich společným stoupačkám. Stoupačka slouží jako propojovací tunel pro rozvody vody, odpadů, zemního plynu a elektřiny a zároveň je perfektním úložným prostorem pro vzduchotechniku. Máte tu pak k dispozici větrací šachtu pro odvody výparů z kuchyní či z koupelen a tento komín slouží i pro lepší cirkulaci vzduchu v obytném prostoru.

bydlení v paneláku

Možná vás napadá, co je na takové vzduchotechnice ve stoupačce zajímavého, že jí vůbec věnujeme pozornost. Vysvětlení bude pro některé z vás docela překvapivé.

Uvnitř plechového potrubí nenajdete v podstatě vůbec nic. Pouze tudy proudí vzduch z bytů směrem ven z domu. Jenže vzduch v bytech není suchý a zcela bezprašný, do potrubí ve stoupačce se každý den doslova nasávají miliony velmi drobných prachových zrnek a spolu s nimi i mastnota, která tam putuje z kuchyňských digestoří. Jakmile se prach smísí s mastnotou, ulpí na stěnách vzduchotechniky a drží se tu jako klíště. Je to velmi lepkavá směs a dostat ji odtud pouhou hadrovou prachovkou je nemožné.

Mastný prach se však vyznačuje ještě jednou vlastností, která mnoha lidem doslova nahání husí kůži – je to velmi destruktivní hořlavina a za jistých okolností i výbušnina. O tom by vám mohli referovat hasiči, kteří zasahovali při požárech bytů způsobených zanedbanou vzduchotechnikou. Jestliže ji totiž nepodrobujete revizím a čištění, můžete vyhořet v podstatě kdykoli, a to bez varování.